Keelenõuanne uueneb: 22. aprillist 2022 on ajakohaseim keeleinfo
EKI teatmikus,
mis sisaldab ka 2019. aastal ilmunud õigekirjaosa. Uue ilme ja sisu saab ka
Keelenõuvakk. Mõlemat
andmekogu täiendame pidevalt. Vanemad allikad ja senine Keelenõuvakk on
arhiveeritud.
EKI teatmiku avaldamisega koos vaatasime ka üle keeleabi.eki.ee lehekülje sisu ja lingid. Vasakul oleva menüü ülemisse ossa paigutasime ajakohased allikad. NB! Varem „Eesti õigekeelsuskäsiraamatu“ nime all olnud teos on nüüd EKI teatmiku osa, menüüs on otselink sellele teatmiku all, vt „õigekiri (2019)“.
... loe kogu keelenõuannet
Keelenõuvakk uueneb
26.4.2022
22. aprillist 2022 on Keelenõuvakk uuel aadressil ja uue sisuga. Miks see muutus vajalik oli ja mis sai vanast Keelenõuvakast, lugege lähemalt uuest vakast.
... loe kogu keelenõuannet
Kuidas nimed kokku sulavad ehk Estrõbprom, Brangelina ja Muba
31.3.2022
Üks sõnavara uuendamise võimalus on sulandsõnad, st teiste sõnade osadest moodustatud tehissõnad. Sulandamise teel on meil ja mujal saadud ka nimesid. Riikidest ja ühendustest on sellised näiteks Tansaania (nimi tuletati Tanganjika ja Sansibari ühendamisel) ning Benelux – Belgia, Hollandi (Nederland) ja Luksemburgi (Luxembourg) liit. Kuulsatest isikutest on Brad Pitt ja Angelina Jolie paarina saanud hüüdnime Brangelina. Eestiski on omal ajal eesnimeks pandud sulandeid Vladimir Iljitš Lenini nimest: Vilen, Vladlen. Mitu Nõukogude aja ettevõtet ja organisatsiooni kandis venekeelset sulandnime, nagu Eesti kalatööstuse tootmiskoondis Estrõbprom (Эстрыбпром, Эстонское производственное объединение рыбной промышленности), tsensuuriorgan Glavlit (Главлит, algse nimetusega Kirjanduse ja Kirjastuste Peavalitsus, Главное управление по делам литературы и издательств).